Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

ResimSigara Kalıntısı Deneyi
Sigaranın artık olarak bıraktığını göstermek için hazırlanmış basit bir deney. Su şişesine doldurulan suyun boşaltılması sırasında sigaradan çekilen havanın daha sonra bir bez üzerinde nasıl bir kalıntı bıraktığını görüyorsunuz.

ResimMIT SKETCHING
MIT Sketching adlı platform ile beyaz tahtaya çizilen nesneler fiziksel kurallara göre hareket edebiliyor.

ResimEl Yapımı Mekanik Sistemler
Eski zamanlarda makinelerde kullanılan mekanik sistemler bugün yerini elektronik sistemlere bıraktıysa da, hala uğraşan insanlar var. Elektronik sistemler kendi içinde elektron hareketleri ile yapılacak eyleme karar verseler de; mekanik sistemlerin olan bitenlere verdiği görsel, mantıklı yaklaşımlar, insanın daha bi hoşuna giden düzenekler oluyor.

ResimSigaranın Kalıntısını Göstermek İçin Hazırlanmış Deney
Bir fan yardımıyla çekilen sigara dumanı su üzerinden bir yerde toplanıyor. Bu sırada zamanla suyun rengindeki değişimi izliyor, peşinden de suyun kaynatılması sonuçu oluşan kalıntıyı izliyor.

ResimVücut Isısını Elektrik Enerjisine Çevirmek
Fraunhofer Institute vücut ısısını elektrik enerjisine çevirmeyi başarmış. İleriye dönük bu enerji ile şikayetci olduğumuz pil ömürlerinin sürelerini uzatabilir. Her yere güç kaynağımız yanımızda taşımış olucağız.

ResimRüzgar Tribünü İnşaası
Hiç rüzgar türübünü yapmayı düşündünüz mü? Rüzgarın enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üretmeyi? İşte size kendi rüzgar tribününüzü yapmayı sağlayan bir site. Yapmanız gerekenleri bir bir anlatmış.

ResimLN2 Overclocked Deneyi
İntel P4 işlemci için hazırlanmış düzenekte, işlemcinin hızını 5 Ghz üzerinde işlem yapabilme hızı sağlanmış. İşlemcinin bu yüksek hızda üreteceği sıcaklıktan ve ortam değerinin ne kadar soğutulursa(yeterli derece) o kadar hızlı işlem yapabileceği için -192 derecelik bir sıvı materyal kullanılmış.

ResimPatates ile MP3 player çalıştırma
Patatesten çektiği elektrik ile mp3 playerı çalıştırmak için hazırlanmış basit düzenekte; patatesin içinde doğan reaksiyon sonuçu ortaya çıkan 0.5 volt gerilim ve 0.2 milliamper akım ile mp3 playerı çalıştırılmış.

ResimBasit DC Motor
Basit anlamda motor yapmak ve dc motorun çalışma prensibini öğrenmek için yapılabilecek basit bir deney. Gerekli malzemeler az ve eğlenceli bir uygulama.