Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Basit DC Motor

DC makine Yapısı

  1. DC makinelerin temel avantajları: kolay hız ve tork kontrolü.
  2. DC motorun statorunda, doğru akım ile uyarılan kutuplar manyetik alan meydana getirmektedir.
  3. Rotor, halka-şeklinde dilimlenmiş ve uzerinde oluklar (slot) açılmış demir-çekirdek.
  4. Birkaç sarımlı sargılar, oluklara yerleştirilmiştir. Sargının iki kenarı arasındaki elektriksel açı »180.


  1. Doğru akım ile uyarılan kutuplar, sabit manyetik alan (stasyoner alan) meydana getirmektedir.
  2. Kutupların geometrik şekli, kutup boyunca alan dağılımını sinüzoidal olacak şekildedir.
  3. Rotor sargısı döndüğünde, halkalanan akı değişmektedir. Rotor dikey konumunda iken, akı maksimum değerini alır - yatay konumu için ise sıfırdır.


Reed Switch
Manyetik indüklenme ile anahtarlama yapan eleman. Çevresine getirilen herhangi bir kutbun oluşturduğu etkilenme ile kendisini kapatır ve devreleri bir birine bağlar.


Reed switch

ElektroMıknatıs
Elektriğe maruz bırakılan her iletkenin çevresinde bir manyetik alan oluşur, böylece iletken 'elektromıknatıs' olur. En bilineni, daha doğrusu en kullanışlısı bobindir. Çünkü bobinin yarattığı elektromanyetik alanın gücü değiştirilebilir. Bu yüzden projede demir bir çubuk etrafına bakır tel sarararak bir elektromıknatıs oluşturuldu.

Çekirdek yapının üstüne sarılmış kablonun üstünden akıtılan akım ile oluşan elektromıknatıs ve elektromıknatısın ataçları çekmesi.

Çalışma Sistemi
Bir mil üstüne koyulan iki adet aynı özellikli mıknatısın (dış taraftaki kutuplar aynı özellikli) dönmesi sonucu elde ettiğimiz motor sistemidir. Çevirimi sağlayan kuvvet elektromıknatıs olmaktadır.

Bobin ile oluşturulan elektromıknatısın, sistemdeki aynı kutuplu mıknatıslarla karşılaştığında birbirlerini itmesi sonucu doğan kuvvete, mekanik sistem ile yön vererek dönüş sağlanmaktadır.


Aynı özellikli iki sabit mıknatıs 180 derece açı ile yerleştirilmiştir. Sabit mıknatısların reed switch e yaklaşması sonucu anahtar kapanır ve bobin üzerinden akım akmaya başlar. Bobin bu sayede elektromıknatıs özelliği kazanır ve önündeki aynı kutuplu diğer sabit mıknatısı iter.


Elektro mıknatıs tarafından itilen sabit mıknatıs ivmelenmiş ve yukarı yönde dönmeye başlamıştır. Ancak bu dönüş sırasında reed switch den uzaklaşan diğer sabit mıknatıs reed switch in devre bağlantısını kesmesine sebep olmuştur. Bu sayede sistem ivmelenmiş bir şekilde dönüşüne devam eder. Aksi hal gerçekleşseydi ve devre tamamlanmış bir şekilde olsaydı; mıknatıslar bir birlerini yine itmeye çalışacak ve hız ve güç kayıpları doğuracaktı.


180 derece dönüşünü tamamlayan sabit mıknatıslar bu sefer eski konumlarına göre tam zıt pozisyon almıştır ve sistem kendini yeniden tekrarlamaya başlamıştır. Reed switch kendini kapatacak ve devre kendini tamamlayacak. Bu sayede elektromıknatıs özelliği gösterecek olan bobin sabit mıknatısı itecek ve dönüş devam edecek.

Video


Yorumlar

mussa
eline saglık
2007-05-22

yaşar atay
Bilimsel araştırma yapan arkadaşları kutlutor başarılar diliyorum
2007-06-12

yaşar atay
lütfen sitede araştırmacıların buluşma tanışma bölümü açın
2007-08-03


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: