Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 13 Ağustos 2022, Cumartesi
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Kendi kendini temizleyen ‘eko-mağaza’

Perakende devi Wal-Mart kendi elektriğini rüzgar türbininden elde eden, elektriği geri dönüştüren çevreci bir ‘eko-mağaza’ açarak yeni bir akım başlatıyor.

McKINNEY - Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart yeni bir işkolunun öncülüğüne soyundu. Şirket, Teksas’ın McKinney kasabasında açacağı yeni mağazayla ekolojik bir felsefeyle çalışacak ve çevreyle barışık olacak. Mağaza kendi enerjisini alternatif kaynaklardan üretecek. Dünya çapında 3 bin 700 mağazası olan Wal-Mart, gelecek 10 yılda yeni bir mağazacılık anlaşının öncüsü de olabilir.

Ekolojik mağaza 20 bin metrakare alana yayılıyor. Mağazanın hemen yanında 37 metre yüksekliğinde bir rüzgar türbini bulunuyor, türbin mağazanın elektriğinin yüzde 5’ini üretecek. Ayrıca mağaza yağmur sularını kullanılabilir hale getiren bir havuz kuruldu. Mağazanın tüm su ihtiyacının yüzde 95’ini kendi kaynaklarından karşılayacak.

MOTOR YAĞLARI ISITMADA KULLANILACAK
Wal-Mart yetkilisi Don Moseley, çevreci ekonomi konusunda öncülük yapmak istediklerini yeni mağazalar açarak eko-mağazacılık konseptini geliştireceklerini ifade etti. Wal-Mart eko-mağaza kavramının yayılması için daha kapsamlı çalışmalar yapacak, eko-mağazacılık örneğin tuvaletlerde kullanılan ve mutfak sularının geri dönüşümü gibi işleri kapsıyor.

Ancak Wal-Mart’ın bir diğer yeniliği ise mağazanın bünyesinde bulunan otomobil tamir bölümündeki artık motor yağlarının mağazanın ısıtmasında kullanılması. Dev mağaza ayrıca klima için çok daha verimli bir yöntem geliştirdi ve yılda 135 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar tasarruf sağlayacak.

YENİ AKIM EKO-MAĞAZACILIK
Şirket ekolojik mağazacılıktan kaynaklanan maliyetin ürünlere yansıtılmayacağının garantisini veriyor, zira uzun vadede ekolojik önlemlerin enerji sarfiyatından kısacağı düşünülüyor. Son yıllarda birçok çevre tarafından dev bir canavar olarak karikatürize edilen Wal-Mart, eko-mağazacılık ile dünya ekonomisinde yeni bir kavramın öncülüğünü yapacak. Şirket, ikinci eko-mağazasını Colorado’da açacak.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/333793.asp


Yorumlar

mahmut koyuncu
atık motor yağlarının beyazlatmak nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz
2007-06-20


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: