Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 13 Ağustos 2022, Cumartesi
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

110 milyon yıllık örümcek ağı

Örümcek ağı ve örümceğin avladığı böcek, kehribar taşının içinde korunmuş vaziyette bulundu.

Bilim insanları İspanya’da şimdiye dek bilinen en eski örümcek ağı kalıntısı keşfetti. Ağın içinde örümceğin avladığı canlıların fosilleri de bulundu. Uzmanlar, örümceklerin ağ örmeye 136 milyon yıl önce başladığını düşünüyor.

WASHINGTON / LONDRA - Dinozorların da yaşadığı 110 milyon yıl öncesine ait ağda, örümceğin yemi de ilk günkü haliyle duruyor. San Just kendinde keşfedilen ağın ipleri arasında örümceğin yakaladığı bir sinek, böcek ve arı bulunuyor. Uzmanlar, örümceğin ağı örüş tarzının bugünkü örümceklere benzediğini vurguluyor. Örümcek ağı 26 ipeksi ipin birleşiminden oluşuyor; içinde bulunduğu kehribar taşının ağı ilk günkü gibi koruyabildiği düşünülüyor.

Araştırmayı yürüten Barselona Üniversitesi ve American Museum of Natural History uzmanları, ağın bası bölümlerinin bozulmuş olsa dahi yuvarlak formunu koruduğunu belirtiyor. David Grimaldi, uçan böceklerin yem olarak avlanmış olmasının örümcekleri yaklaşık 120 milyon yıldır havada uçan canlıları yediklerini gösterdiğini dile getiriyor.Örümcek ağının içinde yem olan arı da duruyor

Günümüzden 110 milyon yıl önce tarihin en büyük dinozorlarının yeryüzüne hakim olduğu yıllar aynı zamanda kanatlı böceklerin de ortaya çıktığı dönem. Uzmanlar ağın iplerinde bulunan bir ve ağın ipliksi yapısını sağlayan protein türünden, örümceklerin ağ örmeye 136 milyon önce başladığını tahmin ediyor.

Kaynak: Makale Science dergisinde yayımlanmıştır. Haber için BBC’den yararlanılmıştır. ntvmsnbc.com

GencFbOqun is offline
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post! Alıntı Yaparak Cevapla
GencFbOqun
Kullanıcının Profilini Göster
'GencFbOqun' Kullanıcısının Web Sitesi

Kaynak: Makale Science dergisinde yayımlanmıştır. Haber için BBC’den yararlanılmıştır.

Yazan: atakxx
Tarih: 2007-09-19


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: