Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 25 Mart 2023, Cumartesi
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Güneş arabaları yarışıyor!

TÜBİTAK, Türkiye'de güneş ve hidrojen enerjisi konusunda halkı bilinçlendirmek için güneş arabaları ve hidrojen arabaları yarışları düzenliyor.

TÜBİTAK’ın Türkiye’de güneş ve hidrojen enerjisi konusunda halkı bilinçlendirmek ve dünyada henüz emekleme safhasında olan teknolojilere ilgiyi artırmak için bu yıl bu yıl üçüncü kez düzenlenen Formula-G ve ilk kez düzenlenen hidromobil yarışlarına katılacak ekipler, AKM tören alanında bir araya gelerek, kayıtlarını yaptırdı ve araçlarının teknik özelliklerini gözden geçirdiler.

TÜBİTAK’ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik’in Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yönelik teknolojilerin Türkiye’de üretilmesinde gençlerin aktif rol oynamasını teşvik etmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Formula-G Güneş Arabaları Yarışı’na bu yıl 32 üniversiteyi temsil eden 39 takımın, kendilerinin tasarlayıp geliştirdikleri 40’ın üzerinde güneş arabasıyla, Hidromobil Yarışına ise 15 üniversiteden 20 takımın, yine kendi tasarımları olan ve hidrojen enerjisi ile çalışan 20 arabayla katıldığını ifade eden Gürdilek, her yıl arabaların tasarım ve performanslarının giderek arttırılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Temiz enerjinin önemini anlatan Gürdilek, "Herkes bunun farkında, fosil yakıtların 10-20 senelik ömürleri kaldı. Enerji giderek pahalılaşıyor.

Güneş enerjisi sınırsız ve ucuz. Bu enerjilerin yaygınlaşması için genç mühendis adaylarımıza büyük görevler düşüyor" dedi.

Hidromobil yarışlarına da değinen Gürdilek, dünyada 150-300 kilogram ağırlığındaki limitlerde hidrojenle çalışan araba yapılmadığını, yarışmaya katılacak hidrojenle çalışan araçların gözün alıştığı standartlarda olduğunu kaydetti. Gürdilek, yarışların bu yıl ilk kez Ankara’da yapılacağını hatırlatarak, "Halkı yarışları izlemek üzere AKM’ye bekliyoruz" dedi.

Yarış pisti

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki 1,3 kilometre uzunluğundaki yarış pisti, asfalt kaplı bir tören geçit alanı üzerinde kurulu.

Toplam 2,1 kilometre uzunluğundaki yarış güzergahının 1 kilometre uzunluğundaki bir kenarı, araçların hız yapabilecekleri düz bir şerit biçiminde. Öteki kenarında ise pilotların becerilerini sınayacakları virajlar bulunuyor. 14 metre genişliğindeki yarış güzergahında güneş arabaları 25, hidrojen arabaları da 20 tur atacak. Her iki yarış da 1,5 saat içinde sona erecek. Alanda yaklaşık 2 bin 500 oturma kapasiteli bir kapalı tribün, bir şeref tribünü, 5 bin oturma kapasiteli bir açık tribün bulunuyor.

TÜBİTAK Formula-G ve Hidromobil Yarışı programı

Bugün kayıtları ile idari ve teknik kontrollerini yaptıran Formula-G ve Hidromobil yarışlarına katılacak ekipler, yarın 10 dakika süresince piste ikili gruplar halinde çıkacaklar. Araçların bu süre içinde elde ettikleri en iyi tur zamanı sıralama turu olarak geçerli sayılacak.

Diğer yandan araçlar pistte serbest antrenman da yapacaklar.

26 Temmuz Perşembe günü her iki kategorideki araçlar da pistte serbest antrenmanlarına devam edecek.

27 Temmuz Cuma günü yapılacak olan Formula-G yarı finali saat 11.30-13.00 saatleri arasında, Hidromobil yarı finali ise 15.30-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

29 Temmuz Pazar günü ise Formula-G finali saat 12.00-13.30, Hidromobil finali ise 14.00-15.30 saatleri arasında yapılacak.

Yarışma, 2 bin 100 metre olan parkur mesafesini gerekli turla ilk tamamlayan araçla bitecek. Bundan sonra damalı bayrağı gören her araç, kaç tur tamamlamış olursa olsun yarışmayı bitirmiş olacak.

Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=3021


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: