Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Ekim 2021, Pazar
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Türk polisi, suçluları lazerle dinleyecek

Telefon dinlemede istediği yetkilere sahip olan Türk polisi, suç faillerinin açık havada veya kapalı alanda yaptıkları konuşmaları, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden dinleyip kaydedebilecek.

TÜBİTAK'LA ÇALIŞILIYOR
Emniyet Genel Müdürlüğü bu amaçla, TÜBİTAK ve bazı üniversitelerin elektronik bölümleriyle birlikte, lazer veya RF sinyalleri kullanılarak, uzaktaki titreşim ve yer değişim ölçüm prensibine dayalı ses algılanması ve tanımlanması projesi başlattı. "Uzaktan Dinleme ve İzleme Sistemi Geliştirilmesi" adı verilen ve gizlilik içinde yürütülen proje üzerinde bir yıldır çalışılıyor. Projede, lazer ışın demeti veya radyo dalgaları ile hareketli veya titreyen yüzeyin görünürde bir temas olmaksızın algılanması ve analizi için gerekli deneylere başlandı. Ses dalgalarının, hareketli yüzeye etkisi lazer ışınımı ve radyo dalgaları ile algılandı. Lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile ses dalgalarını algılayan ve taşınabilen sistem tamamlanmak üzere. Proje kapsamında, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden suçluların ve faaliyetlerinin takibi için gerekli olan ses algılama sistemi geliştiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bu projeyi güvenlik gerekçesinden dolayı yürütüyor. Polis, suçlulara veya suç örgütlerine yaklaşmadan ve herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan iki kişi arasında yapılan konuşmaları uzaktan dinleyip kaydedebilecek. Polis, böylelikle, delillerin imha edilmesinin önüne geçilmesi ve delil toplayabilmeyi hedefliyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/haber,4B1FD87E692C4989975999F6ACA5C6B7.html


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz:

Resim2 yıl dayanabilen ekmek
TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacı doğrultusunda, yürütülmüş olan proje çalışmaları kapsamında 2 yıl dayanabilen, vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş ekmek formülasyonu geliştirdi.

ResimTürk polisi, suçluları lazerle dinleyecek
Telefon dinlemede istediği yetkilere sahip olan Türk polisi, suç faillerinin açık havada veya kapalı alanda yaptıkları konuşmaları, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden dinleyip kaydedebilecek.

ResimToyota'dan ''müzisyen'' robot
Japonya'nın bir numaralı otomobil üreticisi Toyota şirketi, keman çalabilen robot üretti. Robotları stratejik gelişmesinin bel kemiği yapmayı düşünen şirket, teknoloji harikası robotlarını Tokyo'da basına tanıttı.


eXTReMe Tracker