Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 29 Mayıs 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Göktürk, PKK'nın ensesinde

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin keşif, gözlem ve uydu projesi olan “Göktürk Projesi”nin, en geç üç ay içinde sonuçlandırılacağını düşündüğünü söyledi.

Murad Bayar, keşif, gözlem, uydu projesinde Savunma Sanayi Müsteşarlığınca yapılan değerlendirme çalışmaları sonucunda, İtalya'nın Telespazio, Almanya'nın OHB, İngiltere'nin Eads Astrium firmaları ile görüşmelere devam edilerek, sonuçların bir sonraki icra komitesi toplantısında sunulmasına karar verildiğini hatırlattı.
Bayar, Türkiye açısından önemli olan bu projenin, çok uzamadan sonuçlandırılacağını düşündüğünü kaydetti.

GÖKTÜRK PROJESİ...

Özellikle sınır gözleme amacıyla projelendirilen ve Türkiye'nin askeri amaçlı ilk uydu projesi olarak kabul edilen Göktürk projesi kapsamında, yörüngede teslim edilecek bir adet elektro-optik gözlem uydusu, bir adet sabit yer istasyonu ve bir adet de mobil yer istasyonu tedariki bulunuyor.

Projeyle yerli sanayinin bir sonraki uydu projesinin tasarım, entegrasyon ve test faaliyetlerini Türkiye'de gerçekleştirebilecek yeteneğe ulaşması da hedefleniyor.

İlk aşamada Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen Göktürk Keşif Gözetleme Uydu Sistemi projesiyle yabancı bir firmanın ana yükleniciliğinde teknoloji aktarımı gerçekleştirilecek. Başta yerli ana iş ortağı TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayinin (TAI) entegrasyon aşamasına doğrudan katılımı olmak üzere, yerli savunma sanayi firmaları ile araştırma merkezlerinin projenin tüm safhalarına katılması planlanıyor.

İlk Türk devletinin ismi verilen Göktürk RFP keşif ve gözetleme uydu sistemi ihale programını belirlerken, proje, yörüngede teslim edilecek bir adet Elektro-Optik Gözleme Uydusu, bir adet sabit yer istasyonu ve bir adet mobil yer istasyonunun oluşumunu kapsıyor.

BİR METRENİN ALTINDAKİ NESNE HAREKETLERİNİ BİLE KAYDEDEBİLECEK...

Bir metrenin altındaki nesnelerin hareketlerini de rapor edebilecek kabiliyette olacağı belirtilen uydu, sınırdan terörist geçişlerin engellenmesi noktasında da fayda sağlayacak. Göktürk Uydusu'yla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, havadan kendi istihbaratını sağlama noktasında da önemli bir avantaja sahip olacak.

200 milyon dolar harcanacak ve Yüksek Çözünürlüklü resimler gönderecek olan uydunun, yerli ve yabancı sanayii işbirliği içinde üretilmesi ve geliştirilmesi öngörülüyor. Bu nedenle TAI, TÜBİTAK ve ASELSAN gibi kuruluşlar projede rol alacak. Uydunun 600-650 kilometre yükseklikte yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7909897.asp?gid=180&sz=70178


Yorumlar

atakxx
çok yararlı ve gerekli ,askeri uydu sayılarının ülkemizde artması ve tamamen bizim kontrolümüzde olması müthiş bir askeri üstünlüktür..
2007-12-27


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: