Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 27 Mayıs 2019, Pazartesi
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

’Süper Göz’e polis talip

İTÜ’de Prof. Dr. İbrahim Akduman ve bir grup bilim adamının geliştirdiği, "Süper Göz"e polis talip oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, İTÜ’de geliştirilen yeni teknolojinin kullanılması için, TÜBİTAK’la birlikte projeye destek veriyor. Polis, proje tamamlanıp Süpermen gözüne sahip olduğunda, enkaz altında mahsur kalmış insanları kurtarabilecek, rehine kurtarma faaliyetlerinde, duvarın ardından binanın içini görüp, rehineye zarar vermeden, eli silahlı kişileri etkisiz hale getirecek, silahlı terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, evin içini göreceği için, hem zayiat vermeyecek, hem de teröristi öldürmeden sağ yakalayabilecek, depremlerde, göçüklerde, enkaz altında veya toprak altında kalanlar kolaylıkla görüntülenip kısa zamanda kurtarılabilecek, sistem, soluk alıp veren, hatta kalp atışı esnasında oluşan çok küçük hareketleri algılayabilecek. Üretilecek prototipin, ileride bu amaçla kullanılacak ürün ve modellere dönüştürülerek, savunma ve güvenlik sanayinde etkin bir rekabet gücüne sahip olması hedefleniyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7909218.asp?gid=180&sz=13228


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz:

Resim2 yıl dayanabilen ekmek
TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacı doğrultusunda, yürütülmüş olan proje çalışmaları kapsamında 2 yıl dayanabilen, vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş ekmek formülasyonu geliştirdi.

ResimTürk polisi, suçluları lazerle dinleyecek
Telefon dinlemede istediği yetkilere sahip olan Türk polisi, suç faillerinin açık havada veya kapalı alanda yaptıkları konuşmaları, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden dinleyip kaydedebilecek.

ResimToyota'dan ''müzisyen'' robot
Japonya'nın bir numaralı otomobil üreticisi Toyota şirketi, keman çalabilen robot üretti. Robotları stratejik gelişmesinin bel kemiği yapmayı düşünen şirket, teknoloji harikası robotlarını Tokyo'da basına tanıttı.


eXTReMe Tracker