Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Aselsanlı mühendisin ölümü Adli Tıbbı böldü

Aselsan'ın altı ayda ölen 3 mühendisinden biri olan Hüseyin Başbilen'de onlarca kesik olmasına rağmen elinde ve parmaklarında kan izi bulunmadı. Adli Tıp'taki 7 uzman 'intihar' raporu verdi. 3 uzman 'cinayet' diyerek muhalefet şerhi koydu..


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknoloji geliştirme üssü ASELSAN'da silah sistemlerinde çalışırken 7 Ağustos 2006'da Ankara'daki Pursaklar-Ayancık Yolu'nda aracının içinde başı ve boğazı kesilmiş halde bulunan 31 yaşındaki mühendis Hüseyin Başbilen'in sır ölümü ile ilgili inceleme tamamlandı.

Saatini ve alyansını çıkarıp otomobilin göğüs konsoluna bırakan Başbilen'in yanında intihar notu dışında bir de 3 cm. açık bir falçata bulunmuştu. Ölüm raporunda Başbilen'in vücudunda bulunan kesiklerden birinin boynun sol tarafında başlayan 20 santimetrelik, diğerinin ise el bileğinde 8santimetrelik yara olarak kayda geçti. Ölümünde bu yaralara bağlı "damar açmaya" sonucu oluşan dış kanama sonucu gerçekleştiği ifade edildi.

ELDE KAN İZİ YOK

Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu'ndaki 10 uzmanın hazırladığı raporda; boyunda 'tereddüt kesikleri' olmakla birlikte, ölümün 'kişinin kendisi tarafından yapılmasının mümkün olduğu' yönündeki görüş oy çokluğuyla kabul edildi. 7 uzman 'intihar' raporu verse de 3 uzman "Cinayet' diyerek rapora şerh koydurdu.

Olayın cinayet olduğunu söyleyen uzmanlar, intiharda görülen tereddüt kesiklerinin olmasının önemli olduğunu ancak bunun ortada cinayet yoktur kesinliğini belirtmediğini kaydetti. Muhalif uzmanlar tıbben Başbilen'in kendini keserken ellerine kan sıçramış olması gerektiğine dikkat çekti. 3 uzman "kişinin olay yerinde bulunuş şeklinin otopsi raporunda tarif edilen kesik tarzındaki yaraların nitelikleri ile oluşturdukları harabiyete göre kendisi tarafından yapılmasının mümkün olmadığını" da vurguladı.

2 ÖLÜME DE İNTİHAR

Ölü bulunan iki kişiden ÖDTÜ mezunu Elektrik Mühendisi Halim Ünsem Ünal. ASELSAN'da bir süre çalıştıktan sonra görevinden ayrılan mühendis Ünal, 17 Ocak 2007 tarihinde, Eymür Gölü kenarında ölü bulundu. Kafasından aldığı tek kurşunla öldüğü belirlenen Ünal'ın intihar ettiği açıklandı. ODTÜ mezunu Elektrik Mühendisi Evrim Yançeken'in 26 Ocak 2007'de Batıkent'teki oturduğu binanın 6. katından atlayarak intihar ettiği ileri sürüldü. Evrim Yançeken, olay yerinde hayatını kaybetti. Yançeken'in psikolojik sorunları olduğu ve intihar mektubu yazdığı ifade edildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7909731.asp?gid=180&sz=3192


Yorumlar

atakxx
yabancılar bilimadamlarını çok sıkı korur,ülkemizde bunun da zayıf olduğunu görmek üzücü bu insanlar kolay yetişmiyor hertürlü destek ,yardım ve koruma bu insanlara en azından ruslardan yada abd den örnek alınarak yapılmalı,genelde onlar nasıl yapıyor diye bakanlar bu konuyu atladıysalar ,belki kopyasıs düşündükleri bir şey vardır diye kendimizi teselli edelim...
2007-12-27


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: