Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Görünmez Tank

İngiliz Ordusu, tankları ve askerleri görünmez kılan gizli bir teknolojiyi başarıyla denedi. İngiliz Savunma Bakanlığı, geçen hafta yapılan testlerde bir tankı tamamen görünmez hale getirildiğini açıkladı.

İngiliz Ordusu, savaş teknolojilerinde devrim niteliği taşıyan çok yeni bir teknolojiyi hayata geçirdi. Kara savaşlarının vazgeçilmezi bir tankı görünmez kılmak üzere yapılan testlerin başarılı olduğu açıklandı. İngiliz Daily Mail Gazetesi'nde yer alan habere göre çok gizli olarak geçen hafta yapılan test çalışmalarında İngiltere'nin Sir unvanlı fizik profesörü John Pendry'nin geliştirdiği görünmezlik teknolojisi sayesinde bir tank görünmez kılındı. Askeri uzmanlar, çalışmaların istendiği hızda ve beklendiği gibi sonuçlanması halinde bundan sadece 5 yıl sonra ordu envanterinde tankların "görünmez" olacağını açıkladılar.

"GÖRMESEM İNANMAZDIM"

Testlere tanık olan askerlerden biri gördükleriyle ilgili olarak "Bu inanılmaz. Eğer gerçekten orada olmasam ve görmesem kim ne derse desin bunun gerçek olduğuna inanmazdım. Ön tarafımda ağaçlar ve çimler vardı. Gerçekte ise dev bir tankın arkasında duruyordum" dedi.

ÇOK GİZLİ

Son derece gizli deneylerin, Savunma Bakanlığının eski araştırma kolu QinetiQ'e bağlı bilim adamları ve ordu mühendisleri tarafından yürütüldüğü belirtilirken, görünmezlik teknolojisi, yansıtma özelliklerinin azamiye çıkarılması için silikonla kaplanan bir tanka, etrafındaki manzaradan alınan görüntülerin yayınlanması için özel adapte edilmiş kamera ve projektörlerle sağlanıyor. Sonuç olarak çıplak gözle sadece tankın arkasındaki görüntü görülebiliyor.

5 YIL İÇİNDE SAVAŞLARDA KULLANILACAK

İngiliz Savunma Bakanlığının aynı ilkeyle çalışan bir askeri parkayı da denediği belirtilirken, görünmezlik fiziğinin önde gelen uzmanlarından Londra'daki Imperial College'dan Prof Sir John Pendry, bu teknolojinin 5 yıl içinde savaşlarda kullanılabileceğini söyleyerek, "Teori gerçekleştirildi. Şimdi zor olan bunu geliştirmek" diye konuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/7593228.asp


Yorumlar

df
bravoo ingilizler
2007-11-19

dogukan
YALAANNNNNN!!!!
2007-11-19

hakan atikkkk
yalannnn uyduruyorlar. doğru değil bence...
2007-11-23

atakxx
ülkemizde karadan karayı radarla tarayıp tank yada tank filolarını gösteren cihazlar mevcut, yani gözden kaybetmek büyük bir şey değil radar ve sonar teknolajiside büyüyüp gelişmekte hatta yarasalar bizden önde? neden bir miğfere radar yada sonar takılmasın yarasada balinada mevcut kısaca büyütülecek bir şey değil...
2007-11-24

didem
YALANNNNNNN YAAA ...
2007-12-02

talha özen
saçma bence
2007-12-07

görünmez adam
nekadar da ilginç!insan ülkesiyle ilgilenceğine gidip gidip savaş aletleri buluyo... ne diyim yani aferin...
2007-12-11


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: