Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Çinliler Dalga Geçiyor

ABD Donanması’nın Tayvan yakınlarında düzenlediği askeri tatbikatta birden bire ortaya çıkan Çin denizaltısı paniğe neden oldu.


Bundan 20 sene olsa herhalde bu haber son dakika olarak tüm yayınlar kesilere verilir ve hepimiz kalın duvarları olan bir sığınak arıyor olurduk. Ancak bugün sadece gülünesi bir istihbarat rezaleti olarak yorumlanan olay Amerikan askeri yönetimini utanç içinde bırakmaktan öteye geçmiyor.

Star gazetesinin haberine göre ABD Donanması’nın geçtiğimiz günlerde Japonya ile Tayvan arasındaki sularda düzenlediği tatbikatta bir anda USS Kitty Hawk uçak gemisinin yanı başında ortaya çıkan Çin Donanması’na ait Song tipi denizaltı, büyük paniğe yol açtı. Uçak gemisi 10 kadar savaş gemisi ve 2 denizaltıyla korunmasına rağmen Çin denizaltısının kendisine torpil mesafesi kadar yaklaşması üzerinde tatbikattaki gemiler alarma geçti. Çin denizaltısının çıktığı gibi bir anda ortadan kaybolmasının ardından harekete geçen Washington’daki diplomatik yetkililer, Çin tarafından resmi bir açıklama istedi. Çin yönetimi ise, olayın sadece bir tesadüf olduğunu söylemekle yetindi. Çin ordusunun elinde toplam 13 tane bulunduğu tahmin edilen Song tipi denizaltıların hem dizel hem de elektirik motoru bulunduğunu belirten silah uzmanları, aracın elektrik motoruyla ilerlediği zamanlarda, sonar ve diğer yer belirleme cihazlarıyla tespitinin çok güç olduğunu kaydediyor.

Bu haberin satır aralarında gizlenen fikir ise haberin kendisinden daha ilginç. Özellikle ABD'nin vereceği PKK konusunda online istihbarat verilerini pek önemsediğimiz şu günlerde burnunun dibindeki denizaltıyı görmekte zorlanan "üstün ABD teknolojisi" acaba dağlarda gezinen teröristlerin yerini tespit etmekte ne kadar başarılı olacak?

Kaynak: http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx?ID=1328&Kat=1&dt=2007/11/11


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: