Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Minicargo'yla 11 milyar $ ihracat gerçekleştirilecek

Tofaş, Minicargo projesiyle Fiat'ın Fiorini, Citroen'in Nemo, Peugeot'nun da Bipper adını koyduğu araçtan üretecek. Tofaş 8 yılda 11 milyar dolar ihracat geliri elde edecek..

Tofaş'ın, Fiat ve PSA Group (Peugeot- Citroen) için üreteceği "Minicargo'' projesi Bursa fabrikasında düzenlenen törenle tanıtıldı. Tofaş, 380 milyon Euro yatırımla geliştirilen "Minicargo'' projesini üç farklı marka için üreterek, aynı zamanda Türk otomotiv sektöründe de bir ilke imza attı. "Minicargo'ya Fiat, "Fiorini'', Citroen, "Nemo'', Peugeot ise "Bipper'' adını verdi. Fikri mülkiyet hakları tamamen Tofaş'a ait olan araçtan yılda 165 bin adet üretilecek ve araçların yüzde 95'i ihraç edilecek. Üretilecek "Minicargo''nun 3'te 2'sini PSA Grubu alacak. Törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Fiat Group Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne, Tofaş CEO'su Ali Pandır, PSA Peugeot-Citroen CEO'su Christian Streiff de katıldı.Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tofaş tarafından Bursa'da üretilen Minicargo'nun Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, kendisinin de böylesine tarihi bir ana tanıklık ettiğini kaydetti. Tofaş'ın başarısını, "Tarlada izi olmayan harmanda sözü olmaz" atasözüyle anlatan Çağlayan, Vehbi Koç'un hayalinin de bu projeyle gerçekleştiğini kaydetti. Bugün Anadol'u ve Murat 124'ü üreten topraklarda böylesine önemli bir projenin gerçekleştiğini kaydeden Çağlayan şöyle konuştu: "Tofaş incelenmesi gereken bir şirket. Çünkü Tofaş sadece Koç'un değil, çalışanlarının, Bursa'nın ve Türkiye'nin şirketidir. Her türlü zorluğa rağmen gerçek bir başarıya ulaşmıştır. Bizim 60'ıncı hükümet olarak Türkiye için hayal ettiğimiz Tofaş kendi başına başarmıştır. Kendi ölçeğinde bunu gerçekleştirmiştir."

KOÇ'UN KOÇU OLACAĞIZ
Tofaş'ın 8 yılda 1 milyon 184 adet Minicargo üreteceğini hatırlatan Çağlayan, bu süre zarfında Türkiye ekonomisine ise 11 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayacağını kaydetti. Tofaş ve Koç yöneticilerine "Sizinle gruru diyoruz" diyen Çağlayan, "Kocaeli-Bursa-Adapazarı üçgeni Avrupa'nın ticari araç üretim üssü olacak. Hepimizin hayali bu. Biz Türkiye'de taş üstüne taş koyanı her zaman destekleyeceğiz. Biz girişimcinin koçu, yatırımcının koçu, hatta Koç Holding'in koçu olmak istiyoruz" dedi.

İHRACATI ARTIRACAĞIZ
Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ise törende yaptığı konuşmasında "Bugün Tofaş, kelimenin gerçek anlamıyla bir sanayi devidir" dedi. Tofaş'ın iki büyük global oyuncunun ortak aracını üreten ilk Türk şirketi olduğuna değinen Mustafa Koç, şöyle devam etti: "Otomotiv sektörü odaklanma stratejimiz içinde çok önemli bir yer tutuyor. Koç Topluluğu olarak, 2006 yılında Türkiye'nin hem otomobil üretiminin hem de ihracatının yüzde 45'ini gerçekleştirdik. MiniCargo projesi, sağlayacağı büyüme ile vizyonumuzda kilit rol oynayacak."

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/haber,D31132222A1D4FB48F416729F82E6812.html


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: