Şu an sisteme bağlı değilsiniz!
İsterseniz sisteme girebilir yada kayıt olabilirsiniz?

Bugün: 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Günün en yeni başlıklar ve projeleri

 
Google
 

Güneş enerjisi ile yemek pişirme şenliği

Hacettepe Üniversitesi Yeni ve Tükenmez Enerjiler Araştırma Merkezinin (YETAM), güneş enerjisinin verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla düzenlediği "Güneş Enerjisi ile Yemek Pişirme Şenliği" başladı.

Hacettepe Üniversitesi Güneş Evi ve Bahçesi’nde başlayan şenlikte, öğrenciler tasarımını ve yapımını üstlendikleri ocaklarda yemek pişirdiler.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Temiz Tüketim Enerjisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demir İnal, sistemle asıl hitap etmeyi amaçladıkları kitlenin kırsal kesimdeki insanlar olduğunu söyledi.

Özellikle tarlalarda çalı çırpı toplanıp ateş yakılarak yemek pişirildiğini anlatan İnal, "Çalı toplama işi genellikle çocuk ve kadınlara veriliyor. Oysa güneş enerjisi kullanıldığında buna vakit harcanmayacak. Böylece kadınlar ve çocuklar bu zamanları eğitimleri için harcayabilecekler. Bu anlamda güneş enerjisi sistemi UNESCO’nun ilkelerine de uyuyor" diye konuştu.

Güneş enerjisiyle dumandan zehirlenmelerin de önleneceğini belirten İnal, ayrıca sistem sayesinde yakıt masrafından da kurtulabilineceğini kaydetti.

Sistemde "Kutulu" (fırın), "Katlanır Plakalı" ve "Parabolik" olmak üzere 3 tür ocağın bulunduğunu ifade eden İnal, bunların pikniklerde de kullanılabileceğini söyledi. Özellikle yazın orman yangınlarının sıkça yaşandığını hatırlatan İnal, "Piknik için özel tasarlanmış ocaklarda yemek pişirilebilir. Böylece ateş olmadığı için yangın çıkaracak herhangi bir şey de olmaz" dedi.

Şenlik, 22 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.

Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2844


Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış !

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:

E-postanız:

Yorumunuz: